Pr 12 2.1 Km over Highway Caribe Ave.
Good Condition19 years old27,400 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | 1.47km NE La Guancha |
| Carries | Pr 12 2.1 Km |
| Crosses | Highway Caribe Ave. |
| Coordinates | 17.97722, -66.61083 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 868.8 ft (264.8 m) |
| Max Span | 96.8 ft (29.5 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 3548.3 sq m |
| Main Spans | 9 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 27,400 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 028311 |