Rural Local Road over Grande De Arecibo River
Good Condition53 years old250 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Utuado Municipio |
| Location | 5 Km North East Of Utuado |
| Carries | Rural Local Road |
| Crosses | Grande De Arecibo River |
| Coordinates | 18.30111, -66.69833 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Other |
| Design | Other |
| Total Length | 274.0 ft (83.5 m) |
| Max Span | 270.0 ft (82.3 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 676.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 250 (2005) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | E14991 |