Rural Local Road over Grande De Arecibo River
Poor Condition53 years old250 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Utuado Municipio |
| Location | 5 Km North East Of Utuado |
| Carries | Rural Local Road |
| Crosses | Grande De Arecibo River |
| Coordinates | 18.30108, -66.69826 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 0 (Failed) |
| Superstructure | 0 (Failed) |
| Substructure | 0 (Failed) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 231.0 ft (70.4 m) |
| Max Span | 73.8 ft (22.5 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 570.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 250 (2005) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 014991 |