Pr 984 5.15 Km over Naranjo Creek
Fair Condition60 years old600 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Fajardo Municipio |
| Location | 2.5 Miles S W Of Fajardo |
| Carries | Pr 984 5.15 Km |
| Crosses | Naranjo Creek |
| Coordinates | 18.31219, -66.68550 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 99.1 ft (30.2 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 202.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 600 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010181 |