Pr 123 62.5 Km over Waterway
Fair Condition86 years old16,400 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Utuado Municipio |
| Location | 15 Km S E Of Arecibo |
| Carries | Pr 123 62.5 Km |
| Crosses | Waterway |
| Coordinates | 18.30849, -66.68919 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 20.3 ft (6.2 m) |
| Max Span | 16.7 ft (5.1 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 45.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1940 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16,400 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 012151 |