Pr 1 over Portugues River
Fair Condition36 years old8,400 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | 0.5 Km East Of Ponce |
| Carries | Pr 1 |
| Crosses | Portugues River |
| Coordinates | 18.01253, -66.60759 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 93.5 ft (28.5 m) |
| Max Span | 89.6 ft (27.3 m) |
| Deck Width | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Area | 521.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,400 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 019221 |