Pr 182 1.7 Km over Aguas Largas Creek
Fair Condition80 years old15,500 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Yabucoa Municipio |
| Location | 1.7 Km West Of Yabucoa |
| Carries | Pr 182 1.7 Km |
| Crosses | Aguas Largas Creek |
| Coordinates | 18.05216, -65.88323 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Width | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Area | 60.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1946 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,500 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 004301 |