Pr 3 over Santiago Channel
Fair Condition54 years old9,690 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Yabucoa Municipio |
| Location | 1 Km Northeast Of Yabucoa |
| Carries | Pr 3 |
| Crosses | Santiago Channel |
| Coordinates | 18.05014, -65.86834 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 186.7 ft (56.9 m) |
| Max Span | 58.4 ft (17.8 m) |
| Deck Width | 51.2 ft (15.6 m) |
| Deck Area | 887.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,690 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 020461 |