6th Street Km 10.1 over Creek
Poor Condition66 years old750 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Yabucoa Municipio |
| Location | Urb. Santa Elena |
| Carries | 6th Street Km 10.1 |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 18.04087, -65.87420 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 32.5 ft (9.9 m) |
| Max Span | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 132.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 750 (2005) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 021781 |