Pr 9910 0.9 Km over Santiago Channel
Fair Condition107 years old6,600 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Yabucoa Municipio |
| Location | 1 Km North Of Yabucoa |
| Carries | Pr 9910 0.9 Km |
| Crosses | Santiago Channel |
| Coordinates | 18.05393, -65.87540 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 68.9 ft (21 m) |
| Max Span | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 212.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1919 (reconstructed 1959) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,600 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 001341 |