Pr 31 over Blanco River
Good Condition5 years old2,837 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Naguabo Municipio |
| Location | 5km West Naguabo |
| Carries | Pr 31 |
| Crosses | Blanco River |
| Coordinates | 18.21724, -65.78244 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 203.7 ft (62.1 m) |
| Max Span | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Width | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Area | 962.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2021 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,837 (2010) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 031191 |