Pr 52 over Bucana River
Fair Condition31 years old51,907 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | Pr 52 Km 103.4 |
| Carries | Pr 52 |
| Crosses | Bucana River |
| Coordinates | 17.98556, -66.59778 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 679.1 ft (207 m) |
| Max Span | 108.3 ft (33 m) |
| Deck Width | 111.9 ft (34.1 m) |
| Deck Area | 7058.7 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 51,907 (2008) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 023351 |