Pr 3 over Grande De Patillas River
Good Condition23 years old13,900 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Patillas Municipio |
| Location | 1 Km West Of Patillas |
| Carries | Pr 3 |
| Crosses | Grande De Patillas River |
| Coordinates | 18.00240, -66.02350 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 374.3 ft (114.1 m) |
| Max Span | 124.7 ft (38 m) |
| Deck Width | 49.2 ft (15 m) |
| Deck Area | 1711.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,900 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 026881 |