Pr 3 54.1 Km over El Ca¥o Creek
Fair Condition48 years old4,900 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ceiba Municipio |
| Location | 0.5 Km East Of Ceiba |
| Carries | Pr 3 54.1 Km |
| Crosses | El Ca¥o Creek |
| Coordinates | 18.26629, -65.64038 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 36.4 ft (11.1 m) |
| Max Span | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Width | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Area | 233.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,900 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 016241 |