Pr 975 0.5 Km over Ceiba Creek
Fair Condition31 years old5,600 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ceiba Municipio |
| Location | 1 Km Nw. Of Ceiba |
| Carries | Pr 975 0.5 Km |
| Crosses | Ceiba Creek |
| Coordinates | 18.27053, -65.65136 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 96.8 ft (29.5 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Area | 764.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,600 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 023101 |