Pr 53 over Ceiba Creek & Pr 975
Fair Condition32 years old22,200 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ceiba Municipio |
| Location | 0.8 Km NW Of Ceiba |
| Carries | Pr 53 |
| Crosses | Ceiba Creek & Pr 975 |
| Coordinates | 18.27167, -65.65194 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 249.7 ft (76.1 m) |
| Max Span | 117.1 ft (35.7 m) |
| Deck Width | 107.6 ft (32.8 m) |
| Deck Area | 2496.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 22,200 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 023081 |