Pr 30 Km 27.6 over Mariana Creek
Fair Condition50 years old28,700 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Humacao Municipio |
| Location | 1 Km Southwest Of Humacao |
| Carries | Pr 30 Km 27.6 |
| Crosses | Mariana Creek |
| Coordinates | 18.14118, -65.83159 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 166.3 ft (50.7 m) |
| Max Span | 61.4 ft (18.7 m) |
| Deck Width | 100.7 ft (30.7 m) |
| Deck Area | 1556.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 28,700 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 012471 |