Pr 30 27.8 Km over Pr 909 0.3 Km
Poor Condition50 years old41,100 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Humacao Municipio |
| Location | Int Of Pr 30r And Pr 909 |
| Carries | Pr 30 27.8 Km |
| Crosses | Pr 909 0.3 Km |
| Coordinates | 18.13882, -65.83013 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 165.0 ft (50.3 m) |
| Max Span | 81.0 ft (24.7 m) |
| Deck Width | 94.2 ft (28.7 m) |
| Deck Area | 1443.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 41,100 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 012481 |