Pr 53 over Pr 906
Fair Condition31 years old19,600 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Humacao Municipio |
| Location | 5 Km S E Of Humacao |
| Carries | Pr 53 |
| Crosses | Pr 906 |
| Coordinates | 18.11095, -65.82011 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 158.1 ft (48.2 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 117.5 ft (35.8 m) |
| Deck Area | 1725.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19,600 (2017) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 022451 |