Pr 53 over Dirt Road & Channel
Fair Condition28 years old20,100 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Naguabo Municipio |
| Location | 4.5 Km S.w. Of Naguabo |
| Carries | Pr 53 |
| Crosses | Dirt Road & Channel |
| Coordinates | 18.20742, -65.78022 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 68.2 ft (20.8 m) |
| Max Span | 61.4 ft (18.7 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 291.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20,100 (2017) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 025552 |