Pr 53 over Blanco River & Pr 31
Fair Condition28 years old10,050 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Naguabo Municipio |
| Location | 3.5 West Of Naguabo |
| Carries | Pr 53 |
| Crosses | Blanco River & Pr 31 |
| Coordinates | 18.20969, -65.77861 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1987.2 ft (605.7 m) |
| Max Span | 126.6 ft (38.6 m) |
| Deck Width | 45.6 ft (13.9 m) |
| Deck Area | 8419.2 sq m |
| Main Spans | 17 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,050 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 025542 |