Pr 53 1.8 Km over Connector To Pr 3
Good Condition33 years old22,400 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Fajardo Municipio |
| Location | 2 Km South Of Fajardo |
| Carries | Pr 53 1.8 Km |
| Crosses | Connector To Pr 3 |
| Coordinates | 18.29846, -65.64903 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 90.2 ft (27.5 m) |
| Max Span | 84.0 ft (25.6 m) |
| Deck Width | 111.2 ft (33.9 m) |
| Deck Area | 932.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 22,400 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 023001 |