Pr 53 over Pr 982
Fair Condition32 years old19,100 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Fajardo Municipio |
| Location | 3.7 Km South Of Fajardo |
| Carries | Pr 53 |
| Crosses | Pr 982 |
| Coordinates | 18.28469, -65.64979 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 79.7 ft (24.3 m) |
| Max Span | 73.8 ft (22.5 m) |
| Deck Width | 110.2 ft (33.6 m) |
| Deck Area | 816.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19,100 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 023041 |