Pr 3 47.1 Km over Unnamed Creek
Fair Condition38 years old24,700 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Fajardo Municipio |
| Location | 0.4 Km S Int Pr3 & Pr |
| Carries | Pr 3 47.1 Km |
| Crosses | Unnamed Creek |
| Coordinates | 18.32069, -65.65381 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 75.1 ft (22.9 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 92.5 ft (28.2 m) |
| Deck Area | 645.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 24,700 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 019191 |