Pr 53 0.8 Km over Mata Redonda Creek
Fair Condition33 years old22,400 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Fajardo Municipio |
| Location | 1.5 Km South Of Fajardo |
| Carries | Pr 53 0.8 Km |
| Crosses | Mata Redonda Creek |
| Coordinates | 18.30722, -65.64953 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 92.2 ft (28.1 m) |
| Max Span | 88.3 ft (26.9 m) |
| Deck Width | 83.7 ft (25.5 m) |
| Deck Area | 716.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 22,400 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 022981 |