Pr 53 Soub 2.8 Km over Future Road
Fair Condition32 years old60,150 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Fajardo Municipio |
| Location | 2.5 Km South Of Fajardo |
| Carries | Pr 53 Soub 2.8 Km |
| Crosses | Future Road |
| Coordinates | 18.28963, -65.64960 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 104.0 ft (31.7 m) |
| Max Span | 104.0 ft (31.7 m) |
| Deck Width | 43.6 ft (13.3 m) |
| Deck Area | 421.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 60,150 (2017) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 023022 |