Pr 53 Southbound over Pr 925
Good Condition30 years old17,800 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Humacao Municipio |
| Location | 2km N.e. Of Humacao |
| Carries | Pr 53 Southbound |
| Crosses | Pr 925 |
| Coordinates | 18.15363, -65.79892 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 104.3 ft (31.8 m) |
| Max Span | 95.8 ft (29.2 m) |
| Deck Width | 44.3 ft (13.5 m) |
| Deck Area | 429.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 17,800 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 023892 |