Pr 53 Eastbound over Dirt Road
Fair Condition32 years old10,850 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Guayama Municipio |
| Location | 5 Km Northwest Of Guayama |
| Carries | Pr 53 Eastbound |
| Crosses | Dirt Road |
| Coordinates | 17.98832, -66.16182 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 50.2 ft (15.3 m) |
| Max Span | 45.6 ft (13.9 m) |
| Deck Width | 43.6 ft (13.3 m) |
| Deck Area | 203.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,850 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 022512 |