Pr 53 Eastbound over Pr 7710
Fair Condition32 years old7,900 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Guayama Municipio |
| Location | 4 Km Northwest Of Guayama |
| Carries | Pr 53 Eastbound |
| Crosses | Pr 7710 |
| Coordinates | 17.98635, -66.15389 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 169.6 ft (51.7 m) |
| Max Span | 80.7 ft (24.6 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 692.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,900 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 022532 |