Pr 53 Westbound over Pr 713 & Cimarrona C
Fair Condition33 years old10,850 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Guayama Municipio |
| Location | 7 Km West Of Guayama |
| Carries | Pr 53 Westbound |
| Crosses | Pr 713 & Cimarrona C |
| Coordinates | 17.99056, -66.18292 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 622.7 ft (189.8 m) |
| Max Span | 124.7 ft (38 m) |
| Deck Width | 43.6 ft (13.3 m) |
| Deck Area | 2524.3 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,850 (2007) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 022802 |