Pr 53 Eastbound over Pr 713 & Cimarrona C
Fair Condition33 years old10,850 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Guayama Municipio |
| Location | 7 Km West Of Guayama |
| Carries | Pr 53 Eastbound |
| Crosses | Pr 713 & Cimarrona C |
| Coordinates | 17.99036, -66.18290 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 624.3 ft (190.3 m) |
| Max Span | 121.1 ft (36.9 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 2550.0 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,850 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 022792 |