Pr 53 Westbound over Pr 7710
Fair Condition32 years old7,900 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Guayama Municipio |
| Location | 7 Km N.w. Of Guayama |
| Carries | Pr 53 Westbound |
| Crosses | Pr 7710 |
| Coordinates | 17.98654, -66.15383 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 168.0 ft (51.2 m) |
| Max Span | 80.4 ft (24.5 m) |
| Deck Width | 44.6 ft (13.6 m) |
| Deck Area | 696.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,900 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 022522 |