Pr 53 over Pr 927
Fair Condition30 years old20,100 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Humacao Municipio |
| Location | 5km Of Northeast Humacao |
| Carries | Pr 53 |
| Crosses | Pr 927 |
| Coordinates | 18.19362, -65.78630 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 129.6 ft (39.5 m) |
| Max Span | 116.8 ft (35.6 m) |
| Deck Width | 112.5 ft (34.3 m) |
| Deck Area | 1354.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20,100 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 024301 |