Pr 940 2.2 Km over La Burra Creek
Fair Condition110 years old4,000 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Luquillo Municipio |
| Location | 4 Km West Of Fajardo |
| Carries | Pr 940 2.2 Km |
| Crosses | La Burra Creek |
| Coordinates | 18.35143, -65.68290 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 30.5 ft (9.3 m) |
| Max Span | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Width | 21.3 ft (6.5 m) |
| Deck Area | 60.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1916 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,000 (2017) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 001111 |