Pr 194 0.9 Km over Fajardo Creek
Fair Condition42 years old15,400 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Fajardo Municipio |
| Location | 2.5 Km West Of Fajardo |
| Carries | Pr 194 0.9 Km |
| Crosses | Fajardo Creek |
| Coordinates | 18.34481, -65.66514 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 35.8 ft (10.9 m) |
| Max Span | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Width | 61.0 ft (18.6 m) |
| Deck Area | 202.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,400 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 018291 |