Pr 984 1.0 Km over Juan Martin River
Fair Condition76 years old1,600 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Fajardo Municipio |
| Location | 5 Km Southwest Of Fajardo |
| Carries | Pr 984 1.0 Km |
| Crosses | Juan Martin River |
| Coordinates | 18.34347, -65.68861 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 23.3 ft (7.1 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 53.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,600 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 013301 |