Pr 940 over Pitahaya River
Fair Condition110 years old4,000 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Luquillo Municipio |
| Location | 4 Km East Of Luquillo |
| Carries | Pr 940 |
| Crosses | Pitahaya River |
| Coordinates | 18.35467, -65.70069 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 61.4 ft (18.7 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Area | 123.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1916 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,000 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 001091 |