Pr 3 40.7 Km over Pr 940
Fair Condition41 years old28,800 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Luquillo Municipio |
| Location | 2.7 Km S E Of Luquillo |
| Carries | Pr 3 40.7 Km |
| Crosses | Pr 940 |
| Coordinates | 18.35524, -65.69877 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 169.6 ft (51.7 m) |
| Max Span | 86.3 ft (26.3 m) |
| Deck Width | 84.0 ft (25.6 m) |
| Deck Area | 1323.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 28,800 (2017) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 018181 |