Pr 983 1.8 Km over Pitahaya River
Poor Condition81 years old4,400 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Luquillo Municipio |
| Location | 3 Km South Of Luquillo |
| Carries | Pr 983 1.8 Km |
| Crosses | Pitahaya River |
| Coordinates | 18.34851, -65.71024 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 56.4 ft (17.2 m) |
| Max Span | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Width | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Area | 120.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1945 (reconstructed 2000) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,400 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 005771 |