Pr 3 38.5 Km over Sabana River
Fair Condition41 years old28,800 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Luquillo Municipio |
| Location | 1 Km S E Of Luquillo |
| Carries | Pr 3 38.5 Km |
| Crosses | Sabana River |
| Coordinates | 18.36905, -65.71335 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 227.7 ft (69.4 m) |
| Max Span | 72.2 ft (22 m) |
| Deck Width | 85.6 ft (26.1 m) |
| Deck Area | 1811.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 28,800 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 018161 |