Baramaya Street over Pr 2
Fair Condition30 years old9,000 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | 1 Km West Of Ponce |
| Carries | Baramaya Street |
| Crosses | Pr 2 |
| Coordinates | 17.99327, -66.63961 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 168.6 ft (51.4 m) |
| Max Span | 87.9 ft (26.8 m) |
| Deck Width | 43.6 ft (13.3 m) |
| Deck Area | 683.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,000 (2005) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 024181 |