Pr 2 Wesb 224.7 Km over Del Agua Creek
Fair Condition61 years old22,950 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | 4 Km Southwest Of Ponce |
| Carries | Pr 2 Wesb 224.7 Km |
| Crosses | Del Agua Creek |
| Coordinates | 17.99241, -66.64122 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 65.3 ft (19.9 m) |
| Max Span | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Width | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Area | 248.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 22,950 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 008362 |