Pr 52 over Del Agua Creek
Fair Condition30 years old18,800 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | 1 Km Southwest Of Ponce |
| Carries | Pr 52 |
| Crosses | Del Agua Creek |
| Coordinates | 17.99108, -66.64140 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 122.4 ft (37.3 m) |
| Max Span | 114.5 ft (34.9 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 432.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 18,800 (2017) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 024151 |