Baramaya Street over Del Agua Creek
Good Condition30 years old21,100 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | 1 Km Southwest Of Ponce |
| Carries | Baramaya Street |
| Crosses | Del Agua Creek |
| Coordinates | 17.99028, -66.64083 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 103.0 ft (31.4 m) |
| Max Span | 98.1 ft (29.9 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 329.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 21,100 (2017) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 024141 |