Ramp Pr 9 E Pr 123 over _
Fair Condition125 years old15,500 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | NB Bridge To Pr 10 |
| Carries | Ramp Pr 9 E Pr 123 |
| Crosses | _ |
| Coordinates | 18.03250, -66.63889 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 169.9 ft (51.8 m) |
| Max Span | 82.0 ft (25 m) |
| Deck Width | 43.6 ft (13.3 m) |
| Deck Area | 688.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1901 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,500 (2017) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 030671 |