Pr 9 0.1 Km E over Pr-123 9.75 Km Rio Canas
Fair Condition11 years old15,500 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | NB Pr 10 RD Closed |
| Carries | Pr 9 0.1 Km E |
| Crosses | Pr-123 9.75 Km Rio Canas |
| Coordinates | 18.02847, -66.64194 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 913.1 ft (278.3 m) |
| Max Span | 141.1 ft (43 m) |
| Deck Width | 43.6 ft (13.3 m) |
| Deck Area | 3701.4 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,500 (2017) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 030651 |