Ramp Pr 9 W Pr 123 over Dirt Road
Good Condition8 years old15,500 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | NB Brdge To Pr 10 |
| Carries | Ramp Pr 9 W Pr 123 |
| Crosses | Dirt Road |
| Coordinates | 18.03233, -66.63883 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 170.9 ft (52.1 m) |
| Max Span | 83.7 ft (25.5 m) |
| Deck Width | 43.6 ft (13.3 m) |
| Deck Area | 692.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,500 (2017) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 030681 |