Pr 132 over Ca¥as River
Fair Condition52 years old20,700 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | 2 Km West Of Ponce |
| Carries | Pr 132 |
| Crosses | Ca¥as River |
| Coordinates | 18.01138, -66.63997 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 126.0 ft (38.4 m) |
| Max Span | 60.4 ft (18.4 m) |
| Deck Width | 71.5 ft (21.8 m) |
| Deck Area | 837.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20,700 (2017) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 013731 |