Off Pr 123 over Ca¥as River
Fair Condition61 years old4,000 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | At Las Delicias Urb. |
| Carries | Off Pr 123 |
| Crosses | Ca¥as River |
| Coordinates | 18.03833, -66.64833 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 85.6 ft (26.1 m) |
| Max Span | 85.6 ft (26.1 m) |
| Deck Width | 60.4 ft (18.4 m) |
| Deck Area | 480.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,000 (2005) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 021281 |