Pr-2 over Punto De Oro Avenue
Good Condition13 years old27,200 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | 4.16 Km. S.w. Of Ponce |
| Carries | Pr-2 |
| Crosses | Punto De Oro Avenue |
| Coordinates | 17.98973, -66.64569 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 156.5 ft (47.7 m) |
| Max Span | 78.7 ft (24 m) |
| Deck Width | 127.6 ft (38.9 m) |
| Deck Area | 1855.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2013 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 27,200 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 8 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 029851 |